Slut med benspænd og gatekeeping: Robusthedskommissionen vil gøre det lettere at lave sporskifte

14. september 2023 kl. 05.00
Det skal være lettere for en sosu-assistent eller ambulancebehandler at uddanne sig til sygeplejerske eller fysioterapeut uden at starte helt forfra. Og omvendt.
Det siger FOA-formand Mona Striib i kølvandet på præsentationen af Robusthedskommissionens anbefalinger. Hun er et af kommissionens medlemmer.
"Det går igen i alle vores anbefalinger, at man ikke skal møde lukkede døre, hvis man vil specialisere sig eller flytte sig over i en anden faggruppe," siger hun.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Foreninger: Det er ikke længere nok at behandle adhd og autisme som et psykiatrisk spørgsmål
- Politisk stilstand presser regionerne. Nu foreslår Gaardhøj at udskyde pengestrøm fra Sjælland til Jylland
- 5 A'er: Hvis vi vil realisere sundhedsreformens ambitioner, er denne bog et godt sted at starte
- Her er ni sundhedspolitiske nyheder fra regeringsgrundlaget























