Svigt i patientkost

Personligt mener jeg, at det ideelle ville være, hvis der blev ansat diætister på alle afdelinger, da deres fokusområde er ernæring. Der er undersøgelser, som tyder på, at indlæggelsestiden bliver kortere, og at patienterne kommer sig hurtigere, hvis de får den rigtige ernæring.
Marie Feldskov Hansen
Klinisk diætist
Patienter med ernæringsproblemer kan langt fra altid være sikre på at få den rigtige kost, selv når der har været en diætist inddraget i behandlingsforløbet. Det viser en undersøgelse fra Amtssygehuset i Herlev, hvor man har fulgt 60 patienter, der havde brug for en særlig ernæringsplan.
Kun godt halvdelen af de patienter, der indgik i undersøgelsen, fordi de havde brug for en særlig kostplan, fik ordineret klinisk diætist tilsyn i journalen. De 60 patienter havde brug for særlig ernæringsrigtig kost på grund af eksempelvis vægttab og utilstrækkelig optagelse af næringsstoffer.
Ingen fokus på kost
Undersøgelsen konkluderer blandt andet, at det haltede med fokus fra lægerne, der langt fra altid fik noteret den ordinerede kostplan i journalen. Samtidig viste det sig, at hovedparten af patienterne kun blev vejet én gang om ugen i stedet for de anbefalede tre gange. Trods målet om, at patienterne skulle ”re-screenes” en uge efter indlæggelsen, skete det kun i under halvdelen af tilfældene. Og det skema, som Sundhedsstyrelsen har udarbejdet til hjælp for sundhedspersonalet – ”ernæringsskemaet” – blev ikke altid korrekt udfyldt.
- Professor: Et kommuneministerie kan være fint, men regeringsgrundlaget er vigtigere
- Psykiatrifonden: Fire ud af ti unge bruger chatbots som terapeut. Det er på tide at sætte et sikkerhedsnet op
- Central beslutning i Østdanmark vækker opsigt: De mest udfordrede kommuner skal selv drive reformens nye sengepladser
- Nu skal århundredets reform sikkert i havn. Her er Kjeld Møllers ønskeliste til en ny regering
- Branchedirektør med opfordring til ny kulturminister: Gør anti doping-indsatser gratis i fitnesscentre


















