Bliv abonnent
Annonce
Debat

Tandlæger: Vi har brug for flere tandlæger i de danske yderområder

Foto: Colourbox
11. januar 2018 kl. 02.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Af Peter Kaihøj
Formand, Praktiserende Tandlægers Organisation

Hvor er tandlægen?

Det er ikke længere et fremtidsscenarie at efterlyse en tandlæge. I hvert fald ikke, hvis man bor i landets yderområder. Befolkningen der kan allerede nu bekræfte, at der er langt til tandlægen.

Landet er på vej til at knække, og stadig flere søger mod større byer, hvor tandlæger, læger, sygehuse og andet sundhedspersonale findes.

Fakta
Deltag i debatten!
Skriv til debat@altinget.dk

Årsagen er politikernes lave prioritering af tandbehandling og for få uddannede tandlæger. Førstnævnte eksemplificeret ved, at den såkaldte tilskudsramme med jævne mellemrum barberes ned. Senest i 2013, hvor den daværende regering fjernede 300 millioner kroner og brugte dem på fængsler. Et beløb, der naturligvis savnes i dag og er baggrunden for en overskridelse af tilskudsrammen på cirka samme beløb.

En overskridelse, som regering og regioner vanen tro kritiserer tandlæger for, jævnfør udsendelsen Kontant på DR fra november sidste år.

Landet er på vej til at knække, og stadig flere søger mod større byer, hvor tandlæger, læger, sygehuse og andet sundhedspersonale findes.

Peter Kaihøj
Formand, Praktiserende Tandlægers Organisation

Tandsundheden bliver dårligere i Danmark
Tandpleje og -behandling er nødvendig for befolkningens trivsel og en del af velfærdssamfundet. Men flere undersøgelser har vist, at tandsundheden ikke er så god, som man troede:

  • 20 procent af de 25-64 årige har ikke været til tandlæge i fem år
  • 30 procent havde en eller flere tænder med hul i, og moderat til ringe mundhygiejne er vidt udbredt blandt unge
  • De løse tænders sygdom (parodontose), syre- og erosionsskader (fra blandt andet læskedrikke) bliver voksende udfordringer fremover.

Det er en uheldig cocktail i kombination med større brugerbetaling som følge af nedskæringer på tilskudsrammen, jævnfør ovenfor.

Især når det på grund af mangel på tandlæger medfører manglende behandling, fordi der ingen tandlæger er i nærområdet, men ligger 60-70 kilometer væk, hvortil der ingen busser går, fordi ruterne er nedlagte.

Der er for langt til tandlæge i yderområderne
Gælder velfærdssamfundets tilbud ikke i yderområderne? Betaler de ikke til samme kasse som dem i byerne?

Svaret er bekræftende.

Og derfor synes det helt urimeligt, at de ikke får samme vilkår som andre. Især når regeringens egen rådgiver, Sundhedsstyrelsen, for år tilbage i en rapport advarede mod mangel på tandlæger og konsekvensen heraf.

Ledigheden blandt tandlæger er i dag næsten ikke til at se. 1,2 procent svarende til 26 fuldtidsstillinger, hvoraf de 19 er i hovedstadsområdet.

I årene fremover bliver det hele kun værre. Også fordi vi bliver flere danskere, og vi får flere ældre med behov for behandling af egne tænder.

Flere tandlæger kan løse problemerne
Derfor, kære politikere, fald ikke for fristelsen til fortsat at undervurdere borgernes behov for tandpleje. En god tandsundhed er i mange henseender en forudsætning for en god almen sundhedstilstand. Og en af tiltagene mod blandt andet diabetes og systemiske sygdomme. 

En opprioritering af tandplejen med flere ressourcer og flere uddannede tandlæger kan derfor være en slags hjælp til selvhjælp.

Bedre tandsundhed, bedre velbefindende og bedre muligheder for at undgå mere alvorlige sygdomme, udgifter til læge- og sygehusbehandling, sygedagpenge og invaliditet. I yderste tilfælde død. 

Der er valg til Folketinget i 2019, og det vil klæde det politiske establishment, om man før, under og efter valgkampen kan citere dem for at have sagt, at "vi var dem, der lyttede til sagkundskaben, og vi gjorde noget ved det".

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026