Bredt flertal fordeler 50 millioner til nye indsatser mod ensomhed

9. november 2020 kl. 00.05
Foreningslivet skal være med til at bekæmpe ensomhed hos udsatte og sårbare børn, unge, voksne og ældre under corona.
Et bredt flertal i Folketinget har indgået en aftale om 50 millioner kroner, der skal gå til foreninger på kultur- og socialområdet til nye indsatser mod ensomhed.
”Vi skal beskytte vores samfund og de mest sårbare borgere mod coronasmitten. Men vi skal også beskytte mod ensomhed og isolation. Vi skal skabe nye veje til at få dem, der sidder mest alene, ind i de stærke fællesskaber, som Foreningsdanmark tilbyder over hele landet,” siger social- og indenrigsminister Astrid Krag (S) i en pressemeddelelse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Nyvalgt var bange for at blive ensom på Borgen: "Som aktivist har fællesskaber styrket min trivsel"
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- VU-formand om mistrivsel blandt unge: Staten kan ikke gøre dig glad. Det kan ansvar






















