BUPL kræver igen ekstra lønstigninger: "Det skal kunne betale sig at blive pædagog"

Netop som mere end en halv million offentligt ansatte har taget hul på overenskomstforhandlingerne, kommer pædagogernes formand Elisa Rimpler med en klar melding til kommunerne.
Hendes 55.000 medlemmer skal ligesom sidste gang have en ekstraordinær lønstigning. Også selv om de har fået næsten 5.000 kroner mere om måneden over de seneste to år – ud af dem 1.800 kroner fra regeringens lønløft.
"Vi har desværre stadig udsigt til massiv mangel på pædagoger. Kommunerne bliver nødt til at sikre, at det er attraktivt at uddanne sig til pædagog, for det er afgørende for kvaliteten i vores institutioner, at der er nok uddannede," siger Elisa Rimpler og henviser til en fremskrivning fra Finansministeriet, som spår, at der i 2035 alt andet lige vil mangle knap 4.000 pædagoger.
























