Bliv abonnent
Annonce
Analyse af 
Chris Lehmann

Nu starter to vigtige slagsmål om professionsuddannelser

Regeringens to aktuelle uddannelsesreformer bliver nu forhandlet. Ungdomsuddannelser hos børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) og professions- og erhvervsakademiuddannelser hos uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M). Her er de to ministre og økonomiminster Stephanie Lohse (V) til præsentationen af regeringens udspil.
Regeringens to aktuelle uddannelsesreformer bliver nu forhandlet. Ungdomsuddannelser hos børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) og professions- og erhvervsakademiuddannelser hos uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M). Her er de to ministre og økonomiminster Stephanie Lohse (V) til præsentationen af regeringens udspil.Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
17. januar 2025 kl. 06.00

Fredag begynder forhandlingerne om fremtidens professionsuddannelser i det små - og regeringen kan godt forberede sig på, at der kommer modstand mod et centralt element i den foreslåede reform: at alle uddannelser skal forkortes med omtrent tre måneder.

Formålet med reformen er at standse de faldende optagelsestal og hæve kvaliteten på professionsuddannelserne. Derfor er regeringen også villig til at investere og dele ud af de penge, den har sparet i begyndelsen af valgperioden ved at lave kandidatreformen.

Udover en generel modstand mod kortere uddannelser må Christina Egelund forvente modstand på forslaget om, at unge, der har færdiggjort et to-årigt forløb på den nye ungdomsuddannelse, epx, skal kunne få adgang til eksempelvis pædagoguddannelsen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026