Så meget tjener de 10 bedst betalte embedsfolk i Børne- og Undervisningsministeriet

14. maj 2025 kl. 05.00
Fem kvinder og fem mænd topper Børne- og Undervisningsministeriets lønningsliste.
Flere har erfaring fra andre styrelser, ministerier og topposter hos Danmarks Radio, mens ministeriet også har hentet sine øverste embedsfolk fra egne rækker.
Og så er der noget, der tyder på, det er værd at vælge statskundskab på Københavns- eller Aarhus Universitet, hvis man vil til tops på lønningslisten bag murene på Frederiksholms Kanal.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Læs også
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
























