Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jenny Bøving Arendt

Børnesagens Fællesråd vælger ny forperson

Børnesagens Fællesråd er en paraplyorganisation med 20 medlemmer. Jenny Bøving Arendt bliver ny forperson.
Børnesagens Fællesråd er en paraplyorganisation med 20 medlemmer. Jenny Bøving Arendt bliver ny forperson.
7. maj 2025 kl. 05.00

Børnesagens Fællesråd, der er Danmarks ældste uafhængige børnerettighedsorganisation, får i dag ny Jenny Bøving Arendt som ny forperson.

Det står klart, da hun stiller op uden modkandidat.

Børnesagens Fællesråd er en paraplyorganisation, der består af en række lands- og landsdelsdækkende børnerettighedsorganisationer. Medlemmerne tæller blandt andre Broen, Børnehjælpsdagen, Børns Voksenvenner og Foreningen Grønlandske Børn. 

Læs også

"Min indignation blev vakt, da jeg i folkeskolen gik i klasse med adskillige børn fra det nærliggende børnehjem. Børn, som havde det ekstra svært derhjemme, og som samfundet havde forsøgt at gribe med en anbringelse. Men selv som barn var det tydeligt for mig, at svigtet fortsatte," skrev Jenny Bøving Arendt i et opslag på LinkedIn, da hun annoncerede sit kandidatur.

46-årige Jenny Bøving Arendt har de sidste syv år været direktør i Danske Gymnasier – en stilling, hun forlod tilbage i januar. Hun er uddannet statskundskaber fra Københavns Universitet.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026