Katarina AmmitzbøllFørst vragede hun Konservative til fordel for Løkke. Nu skifter tidligere folketingsmedlem igen parti

Efter 15 måneder i Moderaterne har Katarina Ammitzbøll valgt at skifte til Venstre.
Det oplyser Venstre i en pressemeddelelse fredag.
"Jeg har valgt at melde mig ind i Venstre, fordi jeg tror meget på Troels Lund Poulsen og Stephanie Loses lederskab, og jeg tror desuden også på den pragmatiske borgerlige tilgang, som Venstre – med de to i spidsen – står for," udtaler Katarina Ammitzbøll.
Det tidligere folketingsmedlem glæder sig over at "være kommet til et parti, hvor der er ro i baglandet og en stærk tro på fremtiden".
Katarina Ammitzbøll sad i Folketinget for Konservative fra 2019-2022. I 2023 skiftede hun til Moderaterne på grund af "interne uroligheder og politisk uenighed" i hendes gamle parti.
Selv sætter hun ikke ord på afskeden med Moderaterne. Og det er ikke muligt for Altinget at få et opfølgende interview med hende, oplyser partiet.
I sin tid i Folketinget var Katarina Ammitzbøll blandt andet Konservatives uddannelsesordfører, EU-ordfører og ordfører for international udvikling. Hun har også repræsenteret Konservative i Gentofte Byråd.
Ikke kandidat endnu
Venstre oplyser, at Katarina Ammitzbøll i første omgang blot har "meldt sig ind i Venstre", men ifølge pressemeddelesen er hun ikke afvisende i forhold til på et senere tidspunkt at blive kandidat til folketing eller byråd for partiet.
"Hvad der så sker senere hen, må vi tage til den tid. Nu glæder jeg mig til at deltage i Venstres landsmøde i Herning, hvor jeg forhåbentligt får lejlighed til at hilse på mange af mine nye partikollegaer," udtaler Katarina Ammitzbøll.
Katarina Ammitzbøll er i dag bæredygtighedschef for værktøjsproducenten Hilti.
Hun har tidligere arbejdet med international stabilisering og geopolitik for blandt andet FN, EU, Nato samt Udenrigsministeriet, hvor hun i en årrække var udstationeret i Afghanistan.
De sidste knap ti år inden hendes tid i Folketinget, har hun arbejdet med grøn omstilling for A.P. Møller Mærsk og Deloitte.
Emner i denne artikel
Indsigt
Signe Koch34 år6. juni
seniorøkonom, Tænketanken DEA
Stine Liv Johansen52 år6. juni
Lektor, ph.d., Institut for Kommunikation og Kultur, Center for Børns Litteratur og Medier, Aarhus Universitet
Michael Lund-Larsen73 år6. juni
Centerchef, Det Nationale Videncenter for e-læring og Aarhus Business College
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl
























