Bliv abonnent
Annonce

Ugens overblik: Unge mistrives på grund af corona, og Altinget Sommermøde åbner

Folketinget afholder møde om unges mistrivsel på grund af corona-hjemsendelse fra skole og uddannelse.
Folketinget afholder møde om unges mistrivsel på grund af corona-hjemsendelse fra skole og uddannelse.Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
8. juni 2020 kl. 01.00

Mandag
Fra i dag er Danmark officielt i gang med fase 3 af genåbningen af samfundet efter coronanedlukningen. Forsamlingsforbuddet hæves fra i dag fra 10 til 50 personer.

Tirsdag
Kl. 13 afholdes der spørgetime med statsministeren i Folketingssalen.

Efterfølgende er der andenbehandling af børne- og undervisningsministerens forslag om forbud mod at sælge gymnasieopgaver. Regeringen bebudede forbuddet i efteråret, hvor både Danske Gymnasier og Danske Gymnasieelevers Sammenslutning roste forslaget.

LogoUddannelse
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026