
3. februar 2025 kl. 05.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
I dag tales der meget om 'læsekrisen' blandt unge.
I Politiken tales der om decideret "læsehad", og i Berlingske kunne en professor i dansk litteratur fra Københavns Universitet fortælle, at man har måttet fjerne Pelle Erobreren fra pensum, fordi de unge ikke kan læse så lang en bog.
Forklaringerne har været talrige; skærme, sociale medier og forældrene har oftest fået tildelt ansvaret. Men sandheden er, at de unge blot har læst skriften på væggen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling
- S-profil ser de unge arbejdere vælge sit parti fra: “Det er da lidt voldsomt”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Millionprojekt skal mindske skolefravær
- Geografiske forskelle i unges uddannelsesvalg kaldes "problematiske": Løsningen splitter politikerne
- Skoleelever skal lære at skændes ordentligt. Også med dem, de ikke respekterer























