Nedskæringer i staten: Vive får en mindre del af Evalueringsinstituts bevilling

28. oktober 2025 kl. 05.40
Der vil samlet set blive brugt markant færre penge på analyser og evalueringer af dagtilbuds- og uddannelsesområdet fremover, når Danmarks Evalueringsinstitut (EVA) til sommer lukker og slukker.
I 2024 var den samlede bevilling til EVA cirka 37 millioner. Men kun 12 millioner kroner forventes fremover at gå til at løse de opgaver, som instituttet hidtil har løst.
De penge tilføres Vive – Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Uddannelse kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Uddannelse
Indsigt
- B 63 Smidigere regler for permanent opholdstilladelse til unge under uddannelse (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 80 Udvidelse af børneattestordningen til at omfatte personer under 18 år og vold (Kulturministeriet)1. behandling























