Danmark risikerer at stå uden ny regering til COP27. Det kan svække klimadiplomatiet, mener eksperter

26. oktober 2022 kl. 01.00
Når FN’s stort anlagte klimatopmøde, COP27, bliver skudt i gang 6. november, er der med stor sandsynlighed ikke en ny dansk regering på plads.
Det kan begrænse Danmarks mulighed for at spille en central rolle i forhandlingerne, de i år finder sted i den egyptiske kystby Sharm el-Sheikh.
Det vurderer flere eksperter over for Altinget.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling















