Bliv abonnent
Annonce
Debat

Ngo: UM bør have krav om at inddrage mennesker med handicap, når danske bistandsmidler fordeles

FN's Handicapkomité rejste i 2024 kritik af Danmark, blandt andet fordi dansk bistand til mennesker med handicap ligger langt under gennemsnittet fir OECD-landene, skriver Sif Holst.
FN's Handicapkomité rejste i 2024 kritik af Danmark, blandt andet fordi dansk bistand til mennesker med handicap ligger langt under gennemsnittet fir OECD-landene, skriver Sif Holst.Foto: Brian Inganga/AP/Ritzau Scanpix
23. maj 2025 kl. 05.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Udviklingsorganisationer fra hele verden, der arbejder for bedre levevilkår for mennesker med handicap, mødtes tilbage i de første dage af april til globalt topmøde i Berlin. Fra Danmark deltog blandt andre repræsentanter fra Udenrigsministeriet og en række handicaporganisationer.

Danmark var et af de lande, der blev fremhævet på scenen foran de 4.500 deltagere ved topmødets officielle afslutning. Årsagen er, at den danske regering på tre punkter officielt under topmødet forpligtede sig til at styrke inklusion af mennesker med handicap i udviklingssamarbejdet.

Jeg forventer nu, at forpligtelserne fra den danske regering bliver omsat til handling.

Læs også

Det kan eksempelvis ske ved at lade inklusion af mennesker med handicap indgå som et tydeligt krav fra Udenrigsministeriet, når de danske bistandsmidler fordeles. Det kan eksempelvis ske, når Udenrigsministeriet om et år skal forny aftalerne med de strategiske partnere (SPA'erne). For Danmark halter bagud.

FN kritiserer Danmark

I gennemsnit inkluderer OECD-landene mennesker med handicap i 13,4 procent af bistanden. For Danmark er tallet blot 6,1 procent, viser 2023-tal fra OECD-DAC.

Det er en af årsagerne til, at FN's Handicapkomité sidste år rejste kritik af Danmark.

Vi regner med, at de løfter og forpligtelser, som Danmark har afgivet, for alvor vil føre til handling.

Sif Holst
Næstformand, Danske Handicaporganisationer

FN's Handicapkomité påpegede blandt andet, at andelen af den danske udviklingsbistand, der inkluderer mennesker med handicap, er lav og dårligt dokumenteret, at mennesker med handicap ikke er tilstrækkeligt inkluderet i rammerne for dansk udviklingssamarbejde, og at der mangler en strategi for inklusion af mennesker med handicap i humanitære indsatser.

Alt sammen noget, som Danmark ellers har forpligtet sig på at gøre med tilslutningen til FN's Handicapkonvention, verdensmålene og en rettighedsbaseret tilgang.

Vi regner med, at de løfter og forpligtelser, som Danmark har afgivet, for alvor vil føre til handling.

Vi kan passende lade os inspirere af de øvrige OECD-lande, herunder vores nordiske naboer – eller af den danske indsats i Ukraine. Her er krav om inklusion af mennesker med handicap reflekteret tydeligt i rammen for bistanden. Det samme bør Udenrigsministeriet gøre på de øvrige områder af bistanden. 

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026