Bliv abonnent
Annonce

Nærområde under angreb: Flygtninge presses på flugt igen

Omkring 1,5 millioner syriske flygtninge og 200.000
palæstinensere lever side om side med den libanesiske befolkning. Nu er også
hundredtusinder af libanesere selv blevet fordrevet, efter at Israel har
intensiveret krigen mod Hizbollah. 

<span>Ifølge libanesiske myndigheder er 20<a href="https://www.scanpix.dk/spdk/?cache=1776168873628&amp;action=search" target="" rel="">89</a>
døde i angrebene siden 2. marts. Heraf 166 børn og 88 sundhedsarbejdere. </span><br>
Omkring 1,5 millioner syriske flygtninge og 200.000 palæstinensere lever side om side med den libanesiske befolkning. Nu er også hundredtusinder af libanesere selv blevet fordrevet, efter at Israel har intensiveret krigen mod Hizbollah. Ifølge libanesiske myndigheder er 2089 døde i angrebene siden 2. marts. Heraf 166 børn og 88 sundhedsarbejdere.
Foto: Kawnat Haju/AFP/Ritzau Scanpix
14. april 2026 kl. 14.55

Efter planen skal der være nye fredsforhandlinger mellem Israel og Libanon i Washington denne uge. 

Men i Libanon er over en million mennesker allerede drevet på flugt. For nogle af dem er det anden eller tredje gang, de må flygte fra deres hjem og hverdag.

Dansk Flygtningehjælps landechef for Libanon, Sabrina Derham, er i Danmark og fortæller om en situation, der lige nu udvikler sig fra slemt til værre og skaber uro i det nærområde, som huser langt de fleste syriske flygtninge.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026