Bliv abonnent
Annonce

Opsamling på temadebat: Hvordan bør udviklingspolitikken forholde sig til pandemiens økonomiske konsekvenser?

Namanga, Kenya, 2020. Arkivfoto.
Namanga, Kenya, 2020. Arkivfoto.Foto: Thomas Mukoya/Reuters/Ritzau Scanpix
4. maj 2022 kl. 02.00

Danmark og andre velstillede landes offentlige hjælpepakker har i et vist omfang kunnet afbøde pandemiens økonomiske konsekvenser, men lande med lavere indkomst har ikke haft samme muligheder.

På baggrund af tal fra Verdensbanken estimeres det, at tre til fire års fremskridt mod at udrydde ekstrem fattigdom er gået tabt.

Hvordan bør udviklingspolitikken forholde sig til pandemiens økonomiske konsekvenser i udviklingslandene? Bør gældsbyrden eftergives for nogle af verdens fattigste lande? Bør udviklingsbistanden hæves? Og hvordan bør vi i fremtiden sikre stabile levegrundlag i det globale syd?

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026