Regeringen overvejer at droppe stort millionbeløb til ulande

8. november 2017 kl. 04.00
Fakta
OECD har udarbejdet nye regler for, hvilke flygtningeudgifter der må tælles med som udviklingsbistand. Her er en række udgifter, som Danmark ikke længere må regne med i udviklingsbistanden:
- Sagsbehandling af asylsager (ca. 300 millioner kroner i 2016)
- Hjemsendelse og repatriering (ca. 60 millioner kroner i 2016)
- Integration og aktivering (ca 344 millioner kroner i 2016).
En regning på op til flere hundrede millioner kroner venter formentlig den danske stat.
Spritnye OECD-regler for ulandsbistand slår nemlig nu fast med syvtømmersøm, at Danmark ikke som nu må kalde en lang række omstridte udgifter til blandt andet integration og repatriering for udviklingsbistand.
Og hvis det ikke må kaldes ulandsbistand, vil regeringen ikke nå sit eget løfte om at give en samlet udviklingsbistand på 0,7 procent af BNI i 2017. Derfor ville regeringen være nødt til at finde pengene andre steder.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Udvikling kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Udvikling
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mikkel Bjørn spørger Rasmus StoklundVil ministeren tage initiativ til at justere den nordiske aftale om statsborgerskab?Besvaret
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 1 At få børn ud af asyl- og udrejsecentrene (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- B 67 At fjerne muligheden for at søge spontant asyl i Danmark og i stedet oprette et dansk modtagecenter i et tredjeland (Udlændinge- og Integrationsministeriet)1. behandling
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse
- LA-ordfører: Krisen i Hormuzstrædet afslører, at Danmark er en søfartsnation uden en flåde
- Sofie Carsten Nielsen skal være DI's udenrigsminister: "Jeg savner ikke politik"
- Debattør: Penge til genopbygning af Ukraine skal være forretning. Ikke en gave
Nyhedsoverblik
Afghanistan redegørelsen og debat i Udenrigspollitisk Nævn















