Pensionsselskab klar med havmølle-milliarder

De offentlige kassers muligheder er stærkt begrænsede i øjeblikket, så det er helt afgørende, for at energiaftalens ambitioner bliver indfriet, at det sker gennem inddragelse af privat kapital.
Torben Möger Pedersen
Adm. direktør PensionDanmark
I 2010 investerede PensionDanmark som det første danske pensionsselskab i vedvarende energi i Danmark. Det skete med en investering på 700 mio. kr. i Nysted Havmøllepark. I marts 2011 foretog PensionDanmark så sin til dato største investering i vedvarende energi på 3,8 mia. kr. i havmølleparken ved Anholt, som er færdigbygget i 2013.
Anholt-parken er på 400 MW og anslås ifølge Dong Energy samlet at koste 10 mia. kr.
Ifølge energiaftalen skal to nye havvindmølleparker bygges inden 2020. 600 MW ved Kriegers Flak og 400 MW ved Horns Rev. De skal udbydes i 2013-2015 med forventet idriftsættelse i perioden 2017-2020. Udbygningen af Horns Rev skal ske først.
"Nu skal der først laves et udbud fra Energistyrelsen. Men herfra er meldingen, at vi er interesseret i at udvide vores investeringer i havvindmølleparker," siger adm. direktør i PensionDanmark Torben Möger Pedersen.
Attraktiv investering
PensionDanmark har tidligere investeret pensionspenge i havvindmølleparker med gode erfaringer. De grønne investeringer er nemlig blevet god forretning. Investeringsmiljøet de næste mange år ligner at være domineret af meget lav rente og meget uforudsigelige aktiekurser, og det gør de tillokkende at investere i langsigtede energiprojekter.
"Det er en attraktiv investering for os. Vi opnår et afkast, som ligger pænt over obligationsrenten, til en risiko, som er væsentligt lavere end aktieinvesteringer," siger Torben Möger Pedersen.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads







































