Aukens klimamilliarder blev til millioner

To fluer med ét smæk.Jeg er dybt forundret over, at man kan lave en aftale med KL, som viser sig overhovedet ikke at være forankret i kommunerne.
Per Clausen
Gruppeformand, Enhedslisten
Det var sigtet, da regeringen og KL sidste sommer aftalte at investere 2,5 milliarder kroner i tiltag, som skulle beskytte borgerne mod oversvømmelser samt kickstarte økonomien.
Nu viser en opgørelse fra Forsyningssekretariatet, at de 2,5 milliarder er barberet ned til 100 millioner.
Fredag sidste uge udløb fristen for at ansøge om tilskud til investeringer i klimatilpasning i 2013. Og da kontorchef Filip Marott Sundram mødte på arbejde mandag morgen, var der indkommet ansøgninger fra 41 forsyningsselskaber til en samlet værdi af små 100 millioner kroner.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog














































