Danmark i USA's fodspor

I international sammenhæng er den danske rolle som super-magtens lille hjælper helt enestående.
Erik Holstein
Politisk kommentator, Altinget.dk
Da statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) tirsdag i sidste uge åbnede for støtte til en aktion mod Syrien uden FN-mandat, kom det som en bombe i det politiske miljø. Men måske burde man ikke have været så overrasket: For uanset farve har danske regeringer i snart 25 år anbragt Danmark i en position som en af USA's mest trofaste - og ukritiske - væbnere.
Den overraskende melding fra Thorning kom efter, at den danske regering selv i dagene efter giftgasangrebet havde fastholdt, at en eventuel aktion mod Syrien burde have FN-mandat. Så sent som dagen før Thornings kursskifte, havde hun i et skriftligt svar til Berlingske udtalt: "Fra dansk side har vi hele tiden lagt vægt på at følge FN-sporet. Det har altid store konsekvenser at gribe ind uden et FN-mandat."
Statsministerens omsving fik udenrigsminister Villy Søvndal (SF) til at lande på det forkerte ben. I betragtning af Søvndals årelange og skarpe kritik af, at Fogh-regeringen handlede uden FN-mandat i Irak, virkede det bizart, da den tidligere SF-formand skulle forsvare regeringens nye krigeriske linje.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande




































