Flertal af danskerne vil have højere karakterkrav til gymnasierne

Højere adgangskrav til gymnasierne vil betyde, at ungdomsuddannelserne i højere grad vil blive delt op i A- og B-hold. Man risikerer, at de unge ikke vil "spilde deres snit" på en erhvervsuddannelse, når de nu kan komme ind på gymnasiet.
Noemi Katznelson
Centerleder for Center for Ungdomsforskning ved Aalborg Universitet København
Sådan har vi spurgt:
Eleverne skal fremover have karakteren 02 i dansk og matematik for at blive optaget på en erhvervsuddannelse. Skal karaktergennemsnittet være højere for at blive optaget på en gymnasial ungdomsuddannelse?
Ja: 56,3 %
Nej: 32,1 %
Ved ikke: 11,6 %
Meningsmålingen er foretaget af A&B Analyse på nettet for Altinget.dk blandt 1243 svarpersoner. Data er vægtede efter Søren Risbjergs seneste gennemsnit, så de er politiske repræsentative. Svarene er indsamlet i perioden 27. februar - 4. marts 2014.
Det er ikke nok med et karaktergennemsnit på 02 i dansk og matematik, hvis man vil optages på gymnasiet efter 9. eller 10. klasse.
Karakterkravet til de gymnasiale ungdomsuddannelser skal derimod være højere end til erhvervsuddannelserne, mener mere end hver anden dansker ifølge en ny meningsmåling, som A&B Analyse har lavet for Altinget | Uddannelse.
Målingen er blevet lavet i kølvandet på reformen af erhvervsuddannelserne, som faldt på plads i sidste måned.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Tidligere var det mest mænd. Men flere og flere unge kvinder takker mig for min vedholdende islamkritik
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"














































