Ministerier lagde arm om naturfonds opgaver

Der er ikke lagt op til, at fonden skal gennemføre projekter, som direkte relaterer sig til skov. Vi bør holde os fra at love noget om skove.
Embedsmand i Finansministeriet
I mail til Miljøministeriet
”Der er ingen tvivl om, at det her er en naturfond, og at naturen er det vigtigste formål.” Sådan sagde daværende miljøminister Ida Auken (SF), da princip-aftalen om Den Nationale Naturfond blev underskrevet 2. december.
Men i ugerne forinden forsøgte flere ministerier at påvirke fondens fokus.
Det fremgår af en række dokumenter, som blev udvekslet mellem især Finansministeriet, Miljøministeriet, Fødevareministeriet og Klimaministeriet, og som Altinget.dk efterfølgende har fået adgang til.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
Nyhedsoverblik

Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"

Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"

Selvfølgelig falder vores tillid til politikerne, når de ikke er åbne om partiernes pengestrømme
































