14. december: Doris Jakobsen

Vi har haft store problemer med selvmord på Grønland, specielt i min by Ilulissat. Derfor meldte jeg mig ind i ungdomspolitiske organisationer, hvor jeg var meget aktiv. Jeg var blandt andet med til at etablere samtalemuligheder for de unge.
Doris Jakobsen
MF (SIU)
Af Simone Stegenborg-Grathwohl
Hvorfor gik du ind i politik?
"Jeg har været interesseret i politik, lige siden jeg var meget ung i Grønland. Vi har haft store problemer med selvmord på Grønland, specielt i min by Ilulissat. Derfor meldte jeg mig ind i ungdomspolitiske organisationer, hvor jeg var meget aktiv. Jeg var blandt andet med til at etablere samtalemuligheder for de unge. Min familie var også meget interesseret i politik, specielt min bedstefar. Han inspirerede mig meget og hjalp med til at få min interesse for politik til at vokse. Jeg ville specielt gerne gøre noget for børn og unges vilkår i Grønland. Jeg startede med at blive valgt første gang i 2002 til Landstinget. Herefter blev jeg minister og anden viceborgmester på Grønland. I 2009 var jeg stedfortræder i Folketinget. Efter det satte jeg mig 100 procent for at blive valgt ind, hvilket jeg også blev."
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet































