Danmark får langt flere flygtninge end sidste år

Foto: Bax Lindhardt/Scanpix
Det er antallet af opholdstilladelser, der er det vigtige, for det viser, hvor mange der bliver i landet. Og her er tale om en klar stigning. En realistisk prognose siger, at vi kommer op på små 14.000 opholdstilladelser til flygtninge og deres familier alene i år.
Eyvind Vesselbo
Kultursociolog og tidligere MF for Venstre,
Forestillingen om, at asylstrømmen til Danmark er aftagende, og at næsten alle asylansøgere i stedet vælger Sverige eller Tyskland, holder ikke. Tværtimod vil Danmark i år have givet det største antal opholdstilladelser til flygtninge i 20 år.
Det budskab kommer fra Eyvind Vesselbo, der sad i Folketinget i 14 år for Venstre – og som er anerkendt for sin ekspertise i prognoser om indvandringen til Danmark. Vesselbo lavede i 1990 den såkaldte Ishøj-rapport, der præcist fremskrev væksten af den tyrkiske befolkningsgruppe i Ishøj Kommune.
Fortegnet billede
Selvom der kom lidt færre asylansøgere i september 2015 end i samme måned sidste år, er der betydelig flere, der får tilkendt asyl i år i 2015 end i 2014, og antallet af familiesammenføringer til flygtninge er også drastisk stigende. Alt tyder på, at næsten dobbelt så mange flygtninge og flygtningefamilier vil få opholdstilladelse i Danmark i 2015 som i 2014.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er toppolitik blevet for brutalt? Her er månedens tre mest interessante bøger
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger







































