Her er politikernes bedste bøger og tv-serier

Hver dag i december har Altinget bragt et julekalender-interview med en folketingspolitiker. Vi har blandt andet spurgt dem om, hvilken bog der er den bedste, de har læst i år, samt hvad deres yndlings tv-serie er.
Klik på navnet for at læse hele interviewet.
Kenneth Kristensen Berth
Bedste bog: Integration or disintegration af Ray Honeyford
"En bog af Ray Honeyford, som var skoleinspektør ved en engelsk skole. Han skrev en bog, der hedder Integration or disintegration i slutningen af 1980'erne.
Den bog var en forudsigelse af alle de problemer, som vi står over for i dag. Han tog udgangspunkt i sin egen hverdag som inspektør ved en skole i England og beskrev nogle af de udfordringer, han så allerede dengang ved en multikulturel skole og bredte dem ud derfra til en lang række dele af samfundslivet."
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump














































