Køb abonnement
Annonce

Danskerne tvivler på Schengens overlevelse

Belgien er det seneste land i rækken til at indføre kontroller ved de interne grænser inden for Schengen-samarbejdet. Her patruljerer betjente grænsen til Frankrig.
Belgien er det seneste land i rækken til at indføre kontroller ved de interne grænser inden for Schengen-samarbejdet. Her patruljerer betjente grænsen til Frankrig.Foto: Scanpix / Kurt Desplenter
25. februar 2016 kl. 12.50

Fakta
Disse Schengen-lande har indført grænsekontrol
Tyskland
Østrig
Sverige
Norge
Frankrig
Danmark
Belgien

BRUXELLES: Den store uro omkring grænsesamarbejdet i EU har sat sig sine spor i befolkningen.

Ikke engang en tredjedel af danskere tror helhjertet på Schengens overlevelse. Det fremgår af en meningsmåling, som analyseinstituttet Norstat har foretaget for Altinget.

Her siger kun 29 procent af de adspurgte, at de har tiltro til, at det grænseløse Schengen-område eksisterer om et år. 41 procent er overbevist om, at det til den tid er forsvundet, mens 30 procent erklærer sig i tvivl.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026