Antallet af SOSU-elever styrtdykker

Det er første gang nogensinde, vi ser sådan et drastisk fald i optaget.
Jeppe Rosengård Poulsen
Formand for SOSU-skolerne og direktør for SOSU Nykøbing F.
Antallet af elever, der vil arbejde i ældreplejen som social- og sundhedshjælper, styrtdykker.
Det skaber dybe panderynker hos SOSU-skolerne og i fagbevægelsen, der frygter, at det drastiske fald i tilgangen af nye elever kan medføre mangel på arbejdskraft i blandt andet den kommunale hjemmepleje over hele landet.
”Det er første gang nogensinde, vi ser sådan et drastisk fald i optaget. Tilgangen til SOSU-uddannelserne har ellers været stigende eller konstant i 25 år. Det er stærkt bekymrende,” siger formanden for Danske SOSU-skoler, Jeppe Rosengård Poulsen, til Altinget.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Efter dansk pres: Her er 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg
- De headhunter nye departementschefer. Det er blevet en sværere opgave
















































