Køb abonnement
Annonce

Antallet af SOSU-elever styrtdykker

Langt færre vil være SOSU-hjælpere i ældreplejen.
Langt færre vil være SOSU-hjælpere i ældreplejen.Foto: Colourbox
17. august 2016 kl. 07.32

Det er første gang nogensinde, vi ser sådan et drastisk fald i optaget.

Jeppe Rosengård Poulsen
Formand for SOSU-skolerne og direktør for SOSU Nykøbing F.

Antallet af elever, der vil arbejde i ældreplejen som social- og sundhedshjælper, styrtdykker.

Det skaber dybe panderynker hos SOSU-skolerne og i fagbevægelsen, der frygter, at det drastiske fald i tilgangen af nye elever kan medføre mangel på arbejdskraft i blandt andet den kommunale hjemmepleje over hele landet.

”Det er første gang nogensinde, vi ser sådan et drastisk fald i optaget. Tilgangen til SOSU-uddannelserne har ellers været stigende eller konstant i 25 år. Det er stærkt bekymrende,” siger formanden for Danske SOSU-skoler, Jeppe Rosengård Poulsen, til Altinget.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026