Køb abonnement
Annonce

16-årige skal kunne hjælpe i valglokalerne

Unge på 16 og 17 år skal kunne gå til hånde i valglokalerne, mener regeringen.
Unge på 16 og 17 år skal kunne gå til hånde i valglokalerne, mener regeringen.Foto: colourbox.dk
6. marts 2015 kl. 12.25

Næste år vil 16- og 17-årige efter alt at dømme få lov at gå til hånde i valglokalerne, når der afholdes valg. 

Det fremgår af et lovforslag, som økonomi- og indenrigsminister Morten Østergaard (R) har fremsat. Forslaget skal give kommunerne mulighed for at bruge juniortilforordnede til både folketingsvalg og kommunal- og regionsrådsvalgene, ligesom de unge også kan hjælpe til europaparlamentsvalg. 

Det glæder Dansk Ungdoms Fællesråd (DUF):

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026