Køb abonnement
Annonce
Analyse af 
Erik Holstein

Politikerne vil erobre magten tilbage

Det er især&nbsp;Den Europæiske Menneskerettighedsdomstols beskyttelse af kriminelle, der har&nbsp;gjort den til midtpunkt i striden mellem politikere og dommere.&nbsp;<br>
Det er især Den Europæiske Menneskerettighedsdomstols beskyttelse af kriminelle, der har gjort den til midtpunkt i striden mellem politikere og dommere. 
Foto: Jean-Francois Badias/Ritzau Scanpix
21. juli 2018 kl. 07.00

De folkevalgte har gode grunde til at sikre, at de ikke mister mere og mere magt til organer, der ikke skal stå til ansvar for vælgerne. Men det betyder ikke, at det politiske niveau altid handler efter de mest ædle hensigter.

Erik Holstein
Politisk kommentator, Altinget

Denne artikel blev bragt første gang d. 22. maj 2018.

"Intet over og intet ved siden af Folketinget."

De berømte ord fra det radikale koryfæ Viggø Hørup stammer fra 1878, for mange nutidige politikere udgør de ord dog stadig kernen i demokratiet. Men de seneste årtier er de folkevalgtes magt blevet stadig mere udfordret.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026