Margrete Auken er den mest populære EU-spidskandidat

Det er en popularitetsmåling. Der spiller det ind, hvor kendt du er, hvor længe du har været i gamet, og hvor stort et parti du repræsenterer.
Rune Stubager
Professor i statskundskab ved Aarhus Universitet
BRUXELLES: SF’s Margrete Auken er den spidskandidat, vælgerne helst vil sætte deres kryds ved til europaparlamentsvalget 26. maj.
Det viser en ny undersøgelse udført for Altinget og Jyllands-Posten af Norstat.
15 procent peger på den erfarne SF’er, der stiller op til sit fjerde EU-parlamentsvalg i spidsen for sit parti.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"































