Køb abonnement
Annonce

Godt nyt for Vestager: EU-chefer vil lade kvinderne komme til magten

Tusks udmeldinger kan være godt nyt for Margrethe Vestager.
Tusks udmeldinger kan være godt nyt for Margrethe Vestager.Foto: Stephanie Lecocq/Reuters/Ritzau Scanpix
29. maj 2019 kl. 11.54

BRUXELLES: Efter seks årtier udelukkende med mænd på EU’s absolutte topposter er der en voksende erkendelse af, at der skal mere balance i tingene.

Ved et topmøde i Bruxelles tirsdag aften, hvor EU-cheferne udstak deres grundregler for udnævnelsen af dem, der skal stå i spidsen for Unionen de næste år, var der en klar forståelse af, at mindst to af de fire poster, der er i spil, skal gå til kvinder, hvis det på nogen måde er muligt.

”Der var et tydeligt flertal rundt om bordet, som står fast på det,” sagde Donald Tusk, der er formand for Det Europæiske Råd.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026