K søger psykologer til rådgivning af politikere
Det er cand. psych. Per Østergaard, der er formand for Konservative Uddannelses- og Forskningspolitisk Tænketank, der i partibladet Politisk Horisont efterlyser flere fagfæller til rådgivning af politikere.
"Konservative politikere har i stigende grad brug for psykologisk eksperttræning, når der skal argumenteres og træffes beslutninger i forhold til de mest dybtliggende, menneskelige problemstillinger. F.eks. krisehjælp til soldater fra krigszoner, tvangsanbringelses-foranstaltninger, arbejdsvægring og arbejdsmotivation. Ellers adgangskrav, studieegnethed, sabbatår og modningsvariation," skriver han.
Per Østergaard oplyser, at indtil nu har tre psykologer, der er konservative partimedlemmer, stillet deres professionelle ekspertise til rådighed for de medlemmer af folketingsgruppen, der her og nu har behov for specialviden og sparring.
"Statistisk set vil vi være mellem ti og tyve psykologer, der er medlemmer af Det Konservative Folkeparti. Vi har hårdt brug for at få ekspertholdet udvidet," appellerer han.
Artiklen var skrevet af
Indsigt
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Tidligere var det mest mænd. Men flere og flere unge kvinder takker mig for min vedholdende islamkritik
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"















































