Revy spidder en ensom og isoleret Vestager

Danmark har en prisværdig tradition for endog meget højt til loftet, når det gælder satire - ikke mindst den politiske af slagsen.
Normalt handler Folketingets direktion sobert og fuldstændig partineutralt - men andre regler gælder, når klokken har passeret 17, og vicedirektør Anne Birgitte Lindholm springer ud som revy-dronning, der både kan skrive drivende tekster og synge og spille, så man næsten tror, hun er professionel.
Efter aftale bringer Altinget.dk teksten til den sketch, der måske tog flest kegler ved årets Christiansborg Revy for Folketingets medlemmer og ansatte, der forleden løb af stablen i Fællessalen. En bidende kommentar til den radikale isolation i dansk politik for tiden, hér med den radikale leder Margrethe Vestager i front.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er toppolitik blevet for brutalt? Her er månedens tre mest interessante bøger
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger









































