Køb abonnement
Annonce

Folketinget klar med hjælp til bandeområder

26. oktober 2009 kl. 11.50

Partierne bag satspuljen blev i dag enige om at afsætte 453 mio. kroner til en målrettet indsats i udsatte boligområder.

Det er særligt bandekriminalitet i ghetto-områder, som partierne ønsker at komme til livs. Derfor bliver der nu iværksat helhedsorienterede gadeplansindsatser, forbedret gadeoplysning, mentorer til kriminelle og kriminalitetstruede unge samt forældrerådgivning og familierådslagning i udsatte boligområder landet over. Også behandling af misbrug og kurser i vredeshåndterings er blandt initiativerne, som de unge kriminelle vil blive tilbudt.

”Hvis børn og unge skal væk fra bandernes tiltrækning og anden kriminalitet, skal der en betydelig social indsats til. Det har vi sikret med dagens aftale,” siger social- og indenrigsminister Karen Ellemann (V) i en pressemeddelelse.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026