Danmarks Naturkanon offentliggjort
Danmarks nye Naturkanon består af en række kategorier, hvor i alt 216 dyr, planter, landskabsformer og andre naturfænomener indgår. Formålet med den nye kanon er blandt andet at øge danskernes kendskab til naturen.
I de seneste fem måneder har et udvalg af fageksperter og borgere fra Danmarks fem regioner debatteret kanonens indhold. Udgangspunktet for deres arbejde har været de 1500 forslag, som danske borgere ind til maj i år har indsendt til miljøministeren. Borgerne har især været interesserede i at komme med forslag til de bedste naturområder i Danmark.
Alle kategoriers indhold er således nøje gennemgået og valgt ud af Kanonudvalget. Formanden for udvalget Thomas Secher Larsen overrakte i morges den færdige Naturkanon til Miljøminister Troels Lund Poulsen (V).
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
Nyhedsoverblik

Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama

Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads









































