Danskerne overhaler svenskerne på Øresundsbroen
Siden Øresundsbroen åbnede for ni år siden, har svenskerne domineret fritidstrafikken på broen, men nu har danskerne overhalet broderfolket.
"Der er ingen tvivl om, at den svage svenske krone medfører, at interessen for Sverige er større end nogensinde," siger Fredrik Jenfjord, salgsdirektør for Øresundsbroen, i en pressemeddelelse.
Det er særligt i weekenderne, at trafikken går fra Danmark til Sverige.
Men selv om den svenske krone skulle opleve fremgang, mener direktør for Øresundsbroen Caroline Ullman-Hammer, at danskerne har taget broen og mulighederne i Sverige til sig.
"Det er netop, hvad Øresundsbroen er skabt for: at skabe udveksling og sammenhæng mellem to lande," siger hun.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog














































