Stor forskel på tildeling af førtidspension i kommuner

Der er store forskelle på, hvor mange folk kommunerne tilkender førtidspension. De fleste kommuner synes jo, de administrerer efter loven, og fordi loven er ens for alle kommuner, er det bemærkelsesværdigt, at forskellene er så store, som de er.
Kræn Blume Jensen
Seniorforsker ved AKF
FAKTA om tildelinger af førtidspensioner:
- Største andel af folk på førtidspension er 12 ud af 1000
- Mindste andel af folk på førtidspension er 1 ud af 1000
Fem udvalgte kommuner, der tildeler færre førtidspensioner end forventet: Brøndby, Esbjerg, Høje-Taastrup, Odense og Århus.
Fem udvalgte kommuner, der tildeler flere førtidspensioner end forventet: Frederikshavn, Faaborg-Midtfyn, Kalundborg, Lolland og Vordingborg.
Find din kommune via linket til Ankestyrelsens undersøgelse.
Din bopæl har stor indflydelse på, hvor stor din chance er for at få tildelt førtidspension. Således er der stor forskel i de enkelte kommuner på, hvor mange mennesker der får tildelt førtidspension - også selvom der er taget forbehold for kommunale forskelle i demografi og social sammensætning.
Det viser en ny undersøgelse fra Ankestyrelsen, der dermed underbygger en forholdsvis ny og lignende undersøgelse fra Anvendt Kommunalforskning (AKF).
"Der er store forskelle på, hvor mange folk kommunerne tilkender førtidspension. De fleste kommuner synes jo, de administrerer efter loven, og fordi loven er ens for alle kommuner, er det bemærkelsesværdigt, at forskellene er så store, som de er," siger Kræn Blume Jensen, der er seniorforsker og ansvarlig for undersøgelsen fra AKF.
AKF's undersøgelse viser, at det især er folk med psykiske lidelser, der får tildelt førtidspension.
Der findes ikke megen forskning om, hvorfor der er stor variation på området. Derfor arbejder AKF på at få skaffet midler til et nyt forskningsprojekt, der skal sætte fokus på netop dette emne.
R ønsker reformer nu
Det er et stort problem, hvis det er folks bopæl, der afgør chancerne for at få tildelt førtidspension, mener De Radikale.
"Det er et problem, hvis muligheden for at få førtidspension afhænger af, hvilken kommune man søger i. Jeg synes fremadrettet, man burde inddrage de nye tal i en diskussion om, hvordan man ændrer førtidspensionssystemet," siger De Radikales arbejdsmarkedsordfører, Morten Østergaard.
Han ærgrer sig over, at regeringen ikke ønsker at diskutere reformer af førtidspensionssystemet.
"Det er ærgerligt, at regeringen ikke vil tale om reformer, når nu tallene viser, at flere og flere med unge med psykiske lidelser får førtidspension," siger han.
Venstre vil have objektiv sagbehandling
Også hos regeringspartiet Venstre er man utilfreds med situationen.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads






































