Køb abonnement
Annonce

Eva Kjer nægter at følge folketingsflertal

Er Eva Kjer Hansen træt af at være minister, spørger Jørn Dohrmann (DF). Han er utilfreds med, at ministeren ikke vil følge en folketingsbeslutning om at indføre forbud mod sutteflasker med bisfenol-A.
Er Eva Kjer Hansen træt af at være minister, spørger Jørn Dohrmann (DF). Han er utilfreds med, at ministeren ikke vil følge en folketingsbeslutning om at indføre forbud mod sutteflasker med bisfenol-A. Foto: www.fvm.dk
2. december 2009 kl. 10.00

Det kan godt være, at hun er træt af at være minister, men en minister skal følge de beslutninger, som Folketinget vedtager. Det er klart, at når vi har vedtaget et forbud mod disse sutteflasker, så skal hun leve op til det. Længere er den ikke.

Jørn Dohrmann (DF)
Miljøordfører
Fakta

Fakta:
Dansk Folkeparti, Enhedslisten, SF, Socialdemokraterne og De Radikale vedtog 29. maj 2009 B101:
"Folketinget pålægger regeringen at arbejde for, at der i EU indføres et totalt stop for brug af og salg af produkter indeholdende stoffet bisfenol-A, og i første omfang at indføre et nationalt forbud mod, at stoffet bruges i sutteflasker i Danmark."

I fredags førstebehandle Folketinget et nyt forslag om forbud mod bisfenol-A i produkter, hvor det kommer i kontakt med fødevarer - typisk dåser.

Dansk Folkeparti og oppositionspartierne retter en skarp kritik mod fødevareminister Eva Kjer Hansen (V), fordi hun nægter at følge en folketingsbeslutning om at indføre sikre sutteflasker.

Sutteflaske-sagen begyndte i maj, da oppositionen og Dansk Folkeparti uden om regeringen vedtog, at der skal indføres et national forbud mod det hormonforstyrrende stof bisfenol-A i sutteflasker. Men fredag slog Eva Kjer Hansen i Folketingssalen fast, at regeringen ikke vil følge flertallets beslutning - og den holdning gentager hun over for Altinget:
"Jeg har meddelt, at vi i regeringen har kigget på beslutningsforslaget, men fordi det vil være EU-stridigt at følge forslaget, så agter vi ikke at følge det," siger Eva Kjer Hansen.

Træt af at være minister? 
Men den går ikke, mener Dansk Folkepartis miljøordfører, Jørn Dohrmann, der var partiets ordfører i sagen.
"Det kan godt være, at hun er træt af at være minister, men en minister skal følge de beslutninger, som Folketinget vedtager. Det er klart, at når vi har vedtaget et forbud mod disse sutteflasker, så skal hun leve op til det. Længere er den ikke," siger han.

Han mener, at Eva Kjer Hansen må have fået de forkerte papirer med på talerstolen.
"Lad os se, om hun ikke kommer på bedre tanker, når hun får læst sine papirer igennem. Jeg tror, at hun følger Folketingets beslutning," siger han.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026