Eva Kjer nægter at følge folketingsflertal

Det kan godt være, at hun er træt af at være minister, men en minister skal følge de beslutninger, som Folketinget vedtager. Det er klart, at når vi har vedtaget et forbud mod disse sutteflasker, så skal hun leve op til det. Længere er den ikke.
Jørn Dohrmann (DF)
Miljøordfører
Fakta:
Dansk Folkeparti, Enhedslisten, SF, Socialdemokraterne og De Radikale vedtog 29. maj 2009 B101:
"Folketinget pålægger regeringen at arbejde for, at der i EU indføres et totalt stop for brug af og salg af produkter indeholdende stoffet bisfenol-A, og i første omfang at indføre et nationalt forbud mod, at stoffet bruges i sutteflasker i Danmark."
I fredags førstebehandle Folketinget et nyt forslag om forbud mod bisfenol-A i produkter, hvor det kommer i kontakt med fødevarer - typisk dåser.
Sutteflaske-sagen begyndte i maj, da oppositionen og Dansk Folkeparti uden om regeringen vedtog, at der skal indføres et national forbud mod det hormonforstyrrende stof bisfenol-A i sutteflasker. Men fredag slog Eva Kjer Hansen i Folketingssalen fast, at regeringen ikke vil følge flertallets beslutning - og den holdning gentager hun over for Altinget:
"Jeg har meddelt, at vi i regeringen har kigget på beslutningsforslaget, men fordi det vil være EU-stridigt at følge forslaget, så agter vi ikke at følge det," siger Eva Kjer Hansen.
Træt af at være minister?
Men den går ikke, mener Dansk Folkepartis miljøordfører, Jørn Dohrmann, der var partiets ordfører i sagen.
"Det kan godt være, at hun er træt af at være minister, men en minister skal følge de beslutninger, som Folketinget vedtager. Det er klart, at når vi har vedtaget et forbud mod disse sutteflasker, så skal hun leve op til det. Længere er den ikke," siger han.
Han mener, at Eva Kjer Hansen må have fået de forkerte papirer med på talerstolen.
"Lad os se, om hun ikke kommer på bedre tanker, når hun får læst sine papirer igennem. Jeg tror, at hun følger Folketingets beslutning," siger han.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
Nyhedsoverblik

Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"

Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"

Selvfølgelig falder vores tillid til politikerne, når de ikke er åbne om partiernes pengestrømme
































