SF fastholder minimumsstraf mod skydevåben

En delvis sejr til SF-formand Villy Søvndal.
Det blev resultatet af mødet i SF's folketingsgruppe tirsdag, hvor der endnu engang blev gået til stålet i en diskussion om partiets restpolitiske svar på bandekrigen.
Her har SF-formand Villy Søvndal først på måneden spillet ud med såvel bløde præventive tiltag som hårdere strafferetslige tiltag for at få standset de gangsterlignende tilstande i gaderne. Og det er den sidste halvdel af udspillet, der har skabt intern uro.
Deler folketingsgruppen
Især Villy Søvndals tilslutning til en minimumsstraf på et års fængsel for ulovlig besiddelse af skydevåben vakte vrede blandt folketingsgruppens retspolitiske slappere. Men tirsdag undgik partiet en decideret afstemning i folketingsgruppen om det tema, så SF-formandens offentlige støtte til minimumsstraffe mod skydevåben er fortsat partiets politik. Denne linje har samtidig fuld opbakning fra SF's forretningsudvalg.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på










































