Tre nye medier i Folketingets Presseloge
Folketingets Præsidium har afgjort, hvilke medier der får såkaldt "privilegeret adgang" til Christiansborg i folketingsåret 2009/10. I alt er der 181 journalister ud af et loft på 200, der får særligt adgangskort til Folketinget. De fleste er gengangere fra sidste år, men tre medier er nye på Borgen.
Det er Avisen.dk (2 pladser), avisen Kommunen (4 pladser) samt Økonomisk Ugebrev (1 plads). Det oplyser fuldmægtig i Folketingets administration Mikael Schrage til Altinget.dk.
Avisen Kommunen udgives af netaviserne Altinget.dk og dknyt, der i en årrække har været repræsenteret i Folketinget.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
































