Tre nye medier i Folketingets Presseloge
Folketingets Præsidium har afgjort, hvilke medier der får såkaldt "privilegeret adgang" til Christiansborg i folketingsåret 2009/10. I alt er der 181 journalister ud af et loft på 200, der får særligt adgangskort til Folketinget. De fleste er gengangere fra sidste år, men tre medier er nye på Borgen.
Det er Avisen.dk (2 pladser), avisen Kommunen (4 pladser) samt Økonomisk Ugebrev (1 plads). Det oplyser fuldmægtig i Folketingets administration Mikael Schrage til Altinget.dk.
Avisen Kommunen udgives af netaviserne Altinget.dk og dknyt, der i en årrække har været repræsenteret i Folketinget.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering







































