Pia Christmas går fra Danske Patienter i protest

Danske Patienter er en paraplyorganisation for 14 medlemsforeninger, heriblandt Nyreforeningen, Diabetesforeningen, Hjerteforeningen og Kræftens Bekæmpelse.
Danske Patienter har fremsat et krav om, at formanden ikke må tale positivt om privathospitalers rolle i det danske sundhedssystem.
Det krav vil Folketingets løsgænger, Pia Christmas-Møller, der har været organisationens formand siden april, ikke finde sig i.
"Kravet går ud på, at jeg som repræsentant for Danske Patienter ikke kan udtrykke anerkendelse af, at privat- og foreningsejede hospitaler kan bidrage positivt til den sundhedspolitiske udvikling, det er direkte uforeneligt med, hvad jeg står for, hvilket hele tiden har været kendt," siger hun til berlingske.dk og fortsætter:
"Mine synspunkter var kendt, og vi må være gået galt af hinanden. Jeg kan ikke bringe mig selv i en situation, hvor man kan opfatte mig som værende ideologisk imod privathospitaler, og stadig bevare min troværdighed."
I november 2008 trak Torben Lund sig også fra posten som formand i Danske Patienter med øjeblikkelig virkning. Han angav en for stor arbejdsbyrde som årsagen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog














































