Søren Pind kåret som årets Svikmølleoffer

Hvis folk holder af at ironisere og tegne ens handlinger, så ved man, at man ikke er helt galt på den.
Søren Pind (V)
Udviklingsminister
Gennem årene har Svikmølleofferet været en person, som alle elsker at hade, og alle hader at elske, og en, som formår at bringe farve og kulør til Danmark.
I år er æren tilfaldet minister for udviklingsbistand, Søren Pind (V), der i oktober også blev tildelt årets Ting-pris af netavisen Altinget.dk.
Svikmøllens redaktør, Paul Schøitt, lagde i sin tale i dag den langvarige indsats som festligt indslag i Danmark til grund for valget af Søren Pind som årets "offer".
Politikkens spøgelsesbilist
"Fadbamser og en lille en til næsen med Lars Løkke ... Ros til Jønke ... Ti liberale teser ... Hushjælp ... Boligspekulanter ... Din tøjleverandør, ja listen er lang. I pressen er du hædrende omtalt som problem-magnet," sagde Paul Schøitt i talen og fortsatte:
"Du er, hvad jeg vil kalde politikkens spøgelsesbilist. Du kører med 180 i modsat retning af alle andre, men i modsætning til andre spøgelsesbilister, gør du det meste fuldt bevidst. Populisme ligger langt fra dig, og du går ind for det, du går ind for, og du står ved det. Du er aldrig bleg for at give en undskyldning - selv om det måske først er dagen efter."
<img align="left" src="@nyimg=7365@" />Ikke kun nydelse
Udviklingsministeren modtog et diplom i form af en karikaturtegning lavet af Peder Bundgaard og kvitterede med en veloplagt takketale. Her erklærede han, at det var med stor ære, at han var blevet valgt som Svikmølleoffer:
"Hvis folk holder af at ironisere og tegne ens handlinger, så ved man, at man ikke er helt galt på den," sagde han og indrømmede dog, at de sidste dages opmærksomhed måske har været lidt for overvældende.
"Jeg nyder ikke altid at være på forsiden. Groucho Marx sagde engang, at det altid er sjovt at være i aviserne. Det vil jeg ikke give ham ret i."
Svikmøllen 2010 - 96. årgang,
Red. Paul Schiøtt, 48 sider,
Pris: 79,95 kr.
Er netop udkommet
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering







































