Tandlæger: Styrelse glemmer dårlige udenlandske tandlæger

Den eneste tids fokus på ukvalificerede udenlandske læger, der får autorisation i Danmark, har fået sundhedsminister Bertel Haarder (V) til bebude en stramning af autorisations-reglerne for udenlandske læger.Det er ikke kun ukvalificerede udenlandske læger, der slippes løs på sagesløse patienter. Dette gælder også udenlandske tandlæger.
Anne Kaae-Nielsen
Formand, Tandlægernes Nye Landsforening
Men fra de offentligt ansatte og private tandlægers organisationer slår man nu alarm over for politikerne.
Der er også behov for en opstramning for den autorisationsproces, der gælder for udenlandske tandlæger, der vil arbejde i Danmark, mener både Tandlægeforeningen, og Tandlægernes Nye Landsforening, der repræsentere de offentligt ansatte tandlæger.
"De opnår autorisation fra Sundhedsstyrelsen på en måde, som ikke adskiller sig væsentligt fra måden, hvorpå udenlandske læger opnår autorisation fra Sundhedsstyrelsen," skriver Anne Kaae-Nielsen, formand for Tandlægernes Nye Landsforening i et debatindlæg i Altinget.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker































