DI tager EU med til Danmark

Af Sinne Backs ConanJeg tror, at man om ti år vil se tilbage på 2010 og konstatere, at det europæiske samarbejde med den nye fælles økonomiske regeringsførelse fik en helt ny dimension.
Sinne Backs Conan
Europapolitisk chef, DI
Europapolitisk Chef, DI
Mandag: Oven på en uge i Strasbourg og Bruxelles foregår det europapolitiske arbejde i de kommende dage i København. Mit hold af europabegejstrede medarbejdere befinder sig nemlig både i København og i Bruxelles. Så jeg rejser frem og tilbage. Flyturen bruges til læsning og forberedelse til de møder, vi har i kalenderen. Energipolitik er hot stuff og i mine øjne langt mere interessant for vores medlemmer end den mere langhårede klimadebat. Energipolitik er en central del af grundlaget for fremtidens vækst. Her skal vi hente effektiviseringer, innovation og arbejdspladser. Derfor er vi selvfølgelig meget optagede af den debat, der lige nu finder sted i Bruxelles på hele energiområdet.
Tirsdag: Tirsdag deltog jeg i DI's årlige erhvervstopmøde med over 1.000 deltagere - flest i jakkesæt! Overskriften for topmødet var "Danmark som udviklingsland". Målet er at få den danske økonomi ud af krisen og ind i den globale kamp. Fokus for DI er at få sat vækst øverst på dagsordenen - uden vækst ingen velfærd. Indlæggene gav stof til eftertanke. Hvordan får vi skiftet drømmen om et nyt køkken ud med drømmen om at tage et samfundsansvar, gøre det bedre, sikre fremtidens arbejdspladser og dermed grundlaget for fremtidens vækst? Fokus på behovet for vækst kom i skarp konkurrence med fokus på den nye adm. direktør i DI, som blev præsenteret for medlemmerne og pressen under topmødet. Kom hjem lige før 22-nyhederne, som også rapporterede fra DI's topmøde.
Onsdag: Morgenmøde i DI kl. 08.30. Der skulle siges goddag til den nye adm. direktør, som tiltræder den 1. december. Jeg brugte dagen på en lang række af de sager vi beskæftiger os med; EU-patentet, som det belgiske formandskab håber at kunne lande. Kommissionens meddelelse om forslag til samordning af den økonomiske politik i EU. Det er væsentligt for DI, at der skabes ro omkring og tillid til europæisk økonomisk politik og dermed euroen. De forslag, der er på vej både fra Kommissionen og Van Rompuys Task Force, er vidtrækkende og helt nødvendige. Jeg tror, at man om ti år vil se tilbage på 2010 og konstatere, at det europæiske samarbejde med den nye fælles økonomiske regeringsførelse fik en helt ny dimension, som i min optik overgår mange akademiske forsøg på at tale behovet for europæisk samarbejde op. Det er stærkt. Frokost med den europæiske tænketank CEPS, som vi gerne vil samarbejde med omkring EU's fremtidige budget 2014-2020, som skal forhandles på plads under det danske formandskab i 2012. Aftenen sluttede kl. 21.00 med en snak med nogle af vores samarbejdspartnere i Bruxelles på energiområdet.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på








































