Flertal ønsker ny ordning for nedslidte ældre

Vi lægger ikke op til, at der skal laves en ny ydelse, men til at bruge de ydelser, som allerede findes. Og det er førtidspension og fleksjob, jeg her tænker på.
Ulla Tørnæs
Arbejdsmarkedsordfører, Venstre
Arbejdsmarkedskommissionen, som blev nedsat af regeringen i 2007, skønner, at 29 procent af de nuværende efterlønsmodtagere ikke er i stand til at passe et ordinært arbejde. Det vil sige knapt 41.000 personer.
Regeringen skønner derimod, at gruppen udgør mellem 10-15 procent af efterlønsmodtagerne, hvilket svarer til 14.000-21.000 personer.
Flere end halvdelen af de adspurgte svarer, at de ønsker en ny ordning målrettet de nedslidte over 60 år. 31 procent vil ikke have ændret efterlønsordningen, mens 15 procent mener, at førtidspensionen alene skal opsamle de nedslidte.
V: Der er rigeligt med ydelser
Hos Venstre ser man med glæde på tallene, som ifølge partiets arbejdsmarkedsordfører, Ulla Tørnæs, viser, at befolkningen er klar til at afskaffe efterlønnen. Regeringspartiet afviser dog idéen om en ny ordning til nedslidte ældre.
"Man skal stå til rådighed for arbejdsmarkedet for at få efterløn. Den er ikke en nedslidningsordning, for vi har andre ordninger, der kan favne den gruppe," siger hun.
Ulla Tørnæs understreger samtidig, at alt vil stå mere klart, når regeringen i næste uge har fremlagt sit tilbagetrækningsudspil og forklaret befolkningen, hvorfor der ikke skal laves en ny ordning.
"Vi lægger ikke op til, at der skal laves en ny ydelse, men til at bruge de ydelser, som allerede findes. Og det er førtidspension og fleksjob, jeg her tænker på," siger hun.
Borgerlige vælgere ønsker ny ordning
Ser man på målingens undertal, viser det sig, at særligt de borgerlige vælgere ønsker en ny ordning i stedet for efterlønnen. 60 procent af de vælgere, der foretrækker Lars Løkke Rasmussen (V) som statsminister, mener, at der skal indføres en helt ny ordning, som målrettes de nedslidte over 60 år.
Og det kommer ikke bag på De Konservatives arbejdsmarkedsordfører, Helle Sjelle.
"Vi skal sikre gode forhold for de nedslidte. Det er også derfor, vi har sagt, at der skal være en sammenhæng mellem efterløns- og førtidspensionsreformen," siger hun og tilføjer, at hun er overbevist om, at der vil blive fundet en løsning for de nedslidte.
DF og S: vi står ved forlig
Målingen gør ikke det store indtryk på Dansk Folkeparti, som kan komme til at få en afgørende rolle, når der skal forhandles om en efterlønsreform.
"I Dansk Folkeparti står vi ved efterlønsforliget. Vi kan ikke se nogen grund til at afskaffe efterlønnen. Dermed ikke sagt, at vi ikke kan gøre ordningen mere smidig, så det bliver nemmere at kunne gå fra og til efterløn," siger DF's arbejdsmarkedsordfører, Bent Bøgsted, som dog ikke vil udstede en garanti for, at partiet fastholder standpunktet, hvis velfærdsforliget bliver opsagt.
Også hos Socialdemokraterne, der er en del af velfærdsforliget, som indbefatter efterlønsordningen, afviser man en ny ordning for nedslidte ældre.
"Vi står ved forliget fra 2006. Det skal der ikke ændres ved. Langt de fleste efterlønnere er medlemmer af LO's fagorganisationer. Og det er ikke folk, der bruger efterlønnen på golf eller rejser langt væk. Vi synes ordningen er rimelig," siger arbejdsmarkedsordfører Torben Hansen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu































