Espersen-kritiker vil genindmelde sig i K

Han var så utilfreds med Lene Espersen, at han var på nippet til at stille op imod hende som partiformand allerede i efteråret 2009. Og i juni 2010 forlod han partiet efter 35 års medlemsskab. Men nu han på vej ind igen.
Det tidligere konservative hovedbestyrelsesmedlem Peter Norsk var hverken tilfreds med Lene Espersens ledelse eller hendes politik. Ikke mindst mente Norsk, at samarbejdet med Dansk Folkeparti var blevet alt for tæt.
Opsigtsvækkende udfordring
Forslaget om et burkaforbud i eftersommeren 2009 var den direkte anledning til, at Peter Norsk proklamerede, at han ønskede at vælte Lene Espersen som partiformand. En dengang umulig opgave.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads







































