Køb abonnement
Annonce

Folketingsmedlemmer får mindre pr. overnatning

4. januar 2011 kl. 10.54

Pr. nytår har staten sænket det såkaldte hoteldispositionsbeløb til de folkevalgte ved overnatning i København i forbindelse med møder i Folketinget.

Satsen for hoteldispositionsbeløbet i hovedstadsområdet, dvs. det beløb som Folketinget godtgør i forbindelse med overnatning i København, er nedsat fra 970 kr. til 800 kr. pr. overnatning.  

Der er også sket en ændring af det beløb, som Folketinget dækker for medlemmer ved overnatning i forbindelse med møder i storkredsen, hvis afstanden mellem medlemmets bopæl og storkredsen gør det rimeligt -  det gælder f.eks.medlemmer med  bopæl på Sjælland, hvor medlemmet er opstillet på Fyn eller i Jylland. Hoteldispositionsbeløbet ved overnatning i storkedsen f.eks. i Århus er nedsat fra 867 kr. til 800 kr. pr. overnatning, mens det i det øvrige land er forhøjet fra 805 kr. til 850 kr.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026