Top-SF'er i fare for at ryge ud ved næste valg

Den geografiske prognose
Altinget.dk bringer hver måned en geografisk prognose over, hvordan mandaterne vil falde i valgkredsene, hvis der var valg nu. Prognosen laves af professor Søren Risbjerg Thomsen fra Aarhus Universitet på baggrund af et vægtet gennemsnit af månedens troværdige meningsmålinger. Altinget.dk's redaktion sætter derefter navne på, hvilke kandidater der står til at ryge ud, og hvilke der står til at komme ind.
SF's nedsmeltning i meningsmålingerne rammer nu en af partiets topfolk. Politisk ordfører Jesper Petersen ville miste sin plads i Folketinget, hvis der var valg i morgen.
Det viser Altinget.dk's geografiske prognose over mandaternes fordeling. Prognosen er baseret på et kvalitetsvejet gennemsnit af landets troværdige meningsmålinger i marts måned, som er lavet af professor Søren Risbjerg Thomsen fra Aarhus Universitet.
SF er gået uafbrudt tilbage i meningsmålingerne siden valget, og partiet står nu til at miste 4 af sine 16 mandater. Seneste skud på stammen efter nedturen i marts er altså Jesper Petersen, der sidder på SF's andet mandat i Sydjyllands Storkreds.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog














































