Køb abonnement
Annonce

23. december: Morten Østergaard

Hver dag frem mod juleaftensdag bringer Altinget.dk et interview med en folketingspolitiker. I dag er det den radikale uddannelsesminister Morten Østergaard (R)
Hver dag frem mod juleaftensdag bringer Altinget.dk et interview med en folketingspolitiker. I dag er det den radikale uddannelsesminister Morten Østergaard (R)Foto: Kim Vadskær/fivu.dk
23. december 2013 kl. 01.00

Drømmen er at starte en virksomhed og få noget til at spire på bar mark.

Morten Østergaard (R)
Uddannelsesminister
Fakta

Den statskundskabsuddannede Morten Østergaard er født 17. juni 1976. 

Han blev valgt til Folketinget 13. november 2007 for Radikale Venstre i Østjyllands Storkreds. 

Siden 3. oktober 2011 har han bestridt posten som minister for forskning, innovation og videregående uddannelser.  

Derudover har han en fortid som markedschef for Dafolo A/S, Aarhus, fra 2001-2005.  

 


Kilde: ft.dk

Hvorfor gik du ind i politik?

Det gjorde jeg for alvor, da jeg i gymnasiet stiftede bekendtskab med socialliberalismen som ideologi.

Så jeg valgte først ideologien og dernæst partiet. Socialliberalismens grundlæggende tro på det frie menneske kombineret med samfundets ansvar for at tage vare på dem, der har brug for det. Det var derfor, jeg valgte socialliberalismen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026