Henrik Andersen
Brian MikkelsenVestas forlader Dansk Industri til fordel for Dansk Erhverv
Vindmøllevirksomheden Vestas har meldt sig ind i erhvervsorganisationen Dansk Erhverv og forlader i den forbindelse Dansk Industri.
Det skriver Børsen.
"Vi ser frem til et stærkt samarbejde med Dansk Erhverv om den grønne dagsorden, covid-19-genopretning og udviklingen af et konkurrencedygtigt dansk erhvervsliv. Vi deler en fælles ambition om, at Danmark skal være verdens bedste land at drive virksomhed i, da dette er vejen til forsat velstand og bæredygtig udvikling i hele Danmark," siger Henrik Andersen, administrerende direktør i Vestas i en pressemeddelelse i avisen.
Det er både Vestas og Vestas-ejede MHI Vestas Offshore Wind, der har meldt sig ind i Dansk Erhverv. Tilsammen har de to selskaber omkring 6.300 medarbejdere i Danmark.
Skiftet væk fra Dansk Industri sker ikke på grund af utilfredshed, men er et tilvalg af Dansk Erhverv, fortæller Vestas til Børsen.
I et opslag på twitter skriver Brian Mikkelsen, der er administrerende direktør for Dansk Erhverv:
"Vi glæder og til et tæt parløb om fælles ambitioner om, at DK skal være verdens bedste land at drive virksomhed i og verdens bedste til at udnytte potentialet i den grønne omstilling".
Vi er meget stolte over at byde @vestas velkommen til @danskerhverv Vi glæder os til et tæt parløb om de fælles ambitioner om, at DK skal være verdens bedste land at drive virksomhed i og verdens bedste til at udnytte potentialet i den grønne omstilling #dkpol #dkbiz #dkgreen pic.twitter.com/EYaXwPTJ3P
— Brian Mikkelsen (@BrianAMikkelsen) December 17, 2020
Omtalte personer
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu


































